Et bifolk er betegnelsen på et bisamfunn. De bor i bikubene og består en en dronning, noen hundre droner (gutter) og opp til 60 000 arbeiderbier (jenter) midt på sommeren.
Vi anbefaler alle å gå på grunnkurs i birøkt. Her vil du få en teoretisk innføring og praktisk erfaring i møte med biene. ByBi tilbyr kurs hvert år som tar deg med gjennom en hel sesong i bigården. Mer info under «Aktiviteter»
Vi anbefaler at du starter med to bikuber og utvider etter som du får mer erfaring. Fordelen med å ha to bifolk er at du kan jevne ut styrken på kuben.
Du må ha tillatelse fra grunneier for å sette opp kuber, men kan fint sette opp i egen hage. Det kan være lurt å informere naboer og alle bikuber skal merkes med kontaktinfo og registreres hos mattilsynet. I Oslo finnes det enkelte områder «Sårbarhetssoner» hvor det skal være nøktern etablering av bigårder. Søk opp kartverket (på Google) og finn din adresse.
Bier søker blomster og er ikke interessert i oss. La de få arbeide i fred og du vil nyte av deres overflod i form av pollinering, mat og honning. Får du besøk ved matbordet ditt er det trolig vepsen som er sulten.
ByBi- bier, blomster og folk i samspill siden 2012